Przejdź do treści
rodzina
Przejdź do stopki

Aktualności

Aktualności

Treść

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grybowie informuje, iż w listopadzie bieżącego roku rozpoczął realizację projektu socjalnego pt.: „Bezpieczny dom”. Projekt adresowany jest do grupy  kobiet mieszkających na terenie gminy Grybów-zagrożonych i dotkniętych zjawiskiem przemocy w rodzinie. Diagnoza  problemu  została sporządzona na  podstawie  danych  będących  w  posiadaniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grybowie. Cele i zadania zawarte w projekcie to wynik dogłębnej analizy problemów, z którym  na  co  dzień  przychodzi  zmierzyć  się  pracownikom  socjalnym.

Głównym celem projektu jest zapobieganie i minimalizowanie skutków przemocy domowej na terenie Gminy Grybów.

Cele szczegółowe programu:

  • motywowanie do podejmowania działań, których oczekiwanym rezultatem będzie radzenie sobie w sytuacji przemocy w rodzinie,
  • pomoc psychologiczna, okazanie wsparcia w wyjściu z izolacji i pomoc w przywróceniu umiejętności kierowania swoim życiem i samodecydowania o sobie,
  • informowanie o różnych formach świadczonej pomocy w tym interwencji Policji w sytuacji konieczności powstrzymania przemocy ze strony sprawcy,
  • podjęcie działań pozwalających na branie odpowiedzialności za siebie i uwalnianie od przekonania o odpowiedzialności za partnera.
  • Umożliwienie kontaktu z innymi osobami doświadczającymi przemocy oraz współuzależnionymi (dzielenie się doświadczeniami  i  problemami  oraz  wspólna  próba  ich  rozwiązania,  wzajemne wspieranie się).
  • Umożliwienie kontaktów ze specjalistami (psycholog, prawnik policjant, pracownik socjalny, kurator zawodowy).
  • Aktywizowanie  do  działań  (branie  odpowiedzialności  za  siebie  i  innych, przeciwdziałanie wyuczonej bezradności)

W ramach projektu uczestniczki mają udostępniony szeroki zakres  poradnictwa indywidualnego oraz uczestnictwa w takich zajęciach jak:

  1. Warsztaty z psychologiem – nauka  radzenia sobie w sytuacji wystąpienia  przemocy, minimalizowanie poczucia osamotnienia w problemach,

podnoszenie poczucia własnej wartości, uzyskanie wsparcia, odreagowanie skumulowanych emocji, mobilizowanie do zmiany swojej sytuacji życiowej.

  1. Spotkanie z radcą prawnym- omówienie zagadnień dotyczących regulacji prawnych w sytuacji wystąpienia przemocy domowej, możliwości oraz form podejmowania prawnych kroków mających na celu rozwiązanie trudnych sytuacji,
  2. Spotkanie z kuratorami  Sądu Rejonowego w Gorlicach – omówienie form egzekwowanie obowiązków nakładanych prze Sąd na sprawców przemocy, praktyczne wskazówki postepowania dla osób w rodzinach dotkniętych przemocą, rola kuratora zawodowego;
  3. Zajęcia z terapeutą uzależnień- zapoznanie się z mechanizmami współuzależnienia, formami pomocy osobom uzależnionym, sposobami kierowania osób uzależnionych na leczenie odwykowe.
  4. Wsparcie, osoby, która doświadczyła sama problemu przemocy i uporała się z tym problemem- Radzenie sobie z przemocą na przykładzie osoby, która sama przez to przeszła.
  5. Spotkanie z funkcjonariuszami Policji KP w Grybowie omówienie formalnych oraz praktycznych uwarunkowań interwencji funkcjonariuszy Policji  w sytuacjach przemocy domowej.
  6. Warsztaty z zakresu kreowania własnego wizerunku- Porady dotyczące zmiany własnego wizerunku i odzyskania wiary w siebie, praktyczne porady w jaki sposób zadbać o swój wygląd (dietetyk, kosmetyczka, fryzjer).

W ramach projektu uczestniczki mają zapewniony  ciepły posiłek oraz  słodki poczęstunek.

 

83988